اخبار اپل

دکمه خانه آیفون؛ سیر تکامل و مقصد آینده آن

کلید خانه یا Home پرکاربردترین و البته مهم‌ترین کلید آیفون است. برای تازه‌واردان به دنیای محاسبات همراه و تلفن‌های هوشمند، این کلید دریچه فراری است که می‌توانند در هر لحظه و در هر جا آن را فشرده و بلافاصله به همان مکان امن و آشنای همیشگی یعنی خانه بازگردند.

home_button_hero

 

برای کاربران با تجربه‌تر راهی برای فعال کردن همه‌چیز؛ از سیری گرفته تا اسپات‌لایت، است. راه‌حلی ساده برای سوییچ کردن بین اپ‌ها. به دلیل فراهم آوردن تمام این امکانات فراوان برای تمام طیف کاربران، خود این کلید مکانیکی نیز در معرض استفاده و استهلاک زیادی قرار دارد. درست به همین دلیل است که در طولانی مدت این کلید بیش از هر کلید فیزیکی دیگری، منبع بروز مشکل برای کاربران محصولات اپل می‌شود.

نخستین آیفون

نخستین آیفون در سال ۲۰۰۷ معرفی شد و طراحی کلید خانه، عملکردهای پایه و آیکون مربعی با گوشه‌های گرد را نیز با خود به همراه آورد. در این محصول کلید خانه بخشی از مجموعه قطعات فیزیکی (assembly) نمایشگر نبود، بلکه به مجموعه نگهدارنده و محل اتصالات مربوط می‌شد. به همین دلیل دسترسی به آن کار ساده‌ای نبود و تعمیر کردنش مشکلات فراوانی به همراه داشت.

iphone_2g_home_button

 

با نگاه به نرخ خرابی‌های این مدل از آیفون می‌بینیم که نرخ خرابی آن حتی به اندازه آیفون‌های کنونی نبود. یک دلیل آن شاید این باشد که هنوز کاربردهای نرم‌افزاری خاصی که نیازمند دوبار یا سه بار کلیک بر روی این دکمه باشد، هنوز معرفی (یا اختراع) نشده بودند.

آیفون‌های ۳G و ۳GS

آیفون ۳G در سال ۲۰۰۸ و نسخه ۳GS در سال ۲۰۰۹ معرفی شدند. این دو مدل در زمینه کلید خانه، به شدت شبیه هم بودند. در این دو نمونه دکمه به جای این‌که بخشی از قطعه اتصالات و بدنه باشد، به بخشی از مجموعه قطعات نمایشگر تبدیل شد.

3gs_home_button

 

مجموعه قطعات نمایشگر در هر دو مدل از دو بخش مجزا تشکیل شده بود: مجموعه فریم دور و مجموعه قطعات شیشه. هر یک از این دو بخش را می‌شد بدون دست زدن به دیگری تعویض کرد. با توجه به این‌که بدنه آیفون‌های ۳G و ۳GS از جلو باز می‌شد، برداشتن بخش نمایشگر بسیار ساده بود. در نتیجه کلید خانه که به فریم مربوط بود را می‌شد به سادگی برداشته و تعویض کرد.

فروشگاه‌های اپل به سادگی کل قطعات جلویی را (که شامل LCD‌نیز می‌شد) عوض می‌کردند که معمولا مشکل کلید خانه را هم حل می‌کرد. مگر این‌که مشکل به پین‌های اتصال در داک زیرین مربوط می‌شد.

این کلید در این مدل‌ها هم خرابی چندانی نداشت. البته هنوز هم کاربردهایی که نیازمند استفاده زیاد از این کلید باشند معرفی نشده بودند.

آیفون ۴

آیفون ۴ که در تابستان سال ۲۰۱۰ معرفی شد، یک باز طراحی کلی در آیفون را با بدنه‌ای نازک‌تر به نمایش گذاشت. به واسطه این طراحی جدید، آیفون ۴ باید از سمت پشت باز می‌شد و این امر تعویض کلید خانه را دوباره دشوار می‌کرد.

How-to-replace-the-home-button-in-a-Verizon-or-Sprint-iPhone-4

 

برای بدتر شدن اوضاع، ایفون ۴ نخستین آیفونی بود که رابط جابجایی سریع میان اپ‌ها (fast app switcher) را نیز به کار می‌گرفت که با دوبار کلیک روی کلید خانه فعال می‌شد. این باعث استفاده بیشتر از این کلید و در نتیجه بروز خرابی بیشتر می‌شد.

همین‌طور کلید خانه در آیفون ۴ از یک کابل فلکس (flex cable) استفاده می‌کرد که خود عامل نوع دیگری از خرابی‌ها بود. به لطف این کابل جدید، گاهی کلید خانه کلا از کار می‌افتاد. در برخی دیگر از موارد دوبار فشردن آن به یک بار فشار تفسیر می‌شد. دلیل این امر این بود که سیستم کار کلید خانه بر فشرده شدن کامل کلید بر روی قرص فلزی کلید زیرین بود که روی کابل فلکس نصب شده بود. با گذشت زمان این قرص فلزی پاره شده و دقت خود به عنوان یک کلید را از دست می‌داد.

این مشکلی است که هنوز هم در مدل‌های GSM‌ و CDMA آیفون ۴ دیده می‌شود.

آیفون ۴S

آیفون ۴S نسبت به آیفون ۴ تغییر چندانی نکرده بود. تنها تغییر این بود که قطعه فیزیکی دکمه خانه، با استفاده از یک واشر لاستیکی و کمی چسب به قطعات نمایشگر متصل می‌شد.

4s_home_4

 

کابل زیری کم‌وبیش بدون تغییر مانده بود. این کابل هنوز به شیوه قدیمی به بخش اتصال دهنده‌های زیرین متصل بود و از میان تجهیزات داخلی عبور کرده و به سطح رویی آیفون می‌رفت تا درست در زیر کلید خانه قرار بگیرد.

محدوده‌ای که فشرده و رها می‌شد، هنوز همان مکانیسم قرص فلزی قدیمی بود و در نتیجه در معرض خرابی‌های مشابهی قرار داشت. تعجب‌آور این‌که اپل Assistive Touch را هم در همان زمان به iOS افزوده بود که به کاربرانی که دارای محدودیت‌های حرکتی بودند اجازه می‌داد تا از کنترل‌های مجازی لمسی به جای کلیدهای سخت‌افزاری استفاده کنند. البته این موضوع به کاربرانی که بعد از اتمام دوره وارانتی، کلید خانه گوشی‌شان به صورت سخت‌افزاری خراب می‌شد هم کمک زیادی کرد!

آیفون ۵

ضخامت آیفون کنونی از تمام پیشینیان‌اش کمتر شده است. کلید خانه در این مدل نه تنها کاملا در شیشه جلویی جای داده شده است، بلکه «احساس» متفاوتی نیز ایجاد می‌کند. به نظر می‌رسد اپل واقعا در تغییراتی را در آن اعمال کرده است.

iphone_5_mod_15

 

درست مانند آیفون ۴s دکمه فیزیکی به بخش نمایشگر متصل شده است، اما واشر استفاده شده بسیار محکم‌تر و قوی‌تر است و فاصله بسیار کمی میان دکمه و سطح شیشه‌ای ایجاد می‌کند. اپل در گامی دیگر یک شیلد فلزی را نیز در زیر واشر قرار داده است.

متاسفانه در زیر این شیلد فلزی داستان همانند سابق است. اپل از نوارهایی زرد رنگ برای محکم کردن کابل استفاده کرده است، اما دیدن این‌که این امر تا چه اندازه مفید خواهد بود، به گذشت زمان نیاز دارد.

قرص فلزی که بارها و بارها در طول مثلا ۲ سال فشرده و رها می‌شود، فرسوده شده و به احتمال زیاد خراب خواهد شد. اگر تنها یک راه برای خروج از اپ‌ها، چند وظیفگی (multitasking)، یا فراخواندن گزینه‌های accessibility options در اختیار کاربران قرار دهید باید تمام هنر سخت‌افزاری‌تان را در جایی قرار دهید که این کلید فشرده می‌شود. اما به نظر می‌رسد که اپل این کار را نمی‌کند.

کلید خانه آینده

اکنون ما در ششمین سال چرخه تولید آیفون هستیم و به زودی به هفتمین مدل نیز عرضه خواهد شد. اما اپل هنوز همان اشتباه قدیمی را در مورد کلید خانه تکرار می‌کند. هنوز زود است که بگوییم یک نوار زرد رنگ و یک شیلذ فلزی مشکلات گذشته را برطرف خواهند کرد، اما به نظر می‌رسد جواب نه باشد. در حال حاضر مشکلات کلید خانه در مدل‌های ۴S تازه سر برآورده‌اند.

سئوال اصلی این است که آیا این مشکل یک راه‌حل سخت‌افزاری منطقی دارد؟ کابل‌ها و قطعات به مرور زمان خراب خواهند شد. هیچ قطعه سخت‌افزاری نمی‌تواند در بسته‌ای که اپل تا این اندازه بر روی ضخامتش حساسیت دارد به حدی بادوام و قوی باشد تا آخر عمر دستگاه سالم باقی بماند. در حالی‌که به نظر می‌رسد اپل باید برای طراحی کلید خانه بیشتر تلاش کند، بعید است که این معضل تنها با سخت‌افزار حل شود.

تنها یک راه‌حل واقعی وجود دارد: نرم‌افزار!

قابلیت‌هایی نظیر Assistive Touch نشان می‌دهد که اپل Gestureهای مجازی را هم برای جایگزینی عملکردهای سخت‌افزاری مورد آزمایش قرار داده است. حتی نسخه مخصوص آی‌پد سیستم عامل iOS با مجموعه‌ای جالب از کنترل‌های ناوبری مبتنی بر Gesture عرضه شده است که از میان آن‌ها می‌توان به سوایپ ۴ انگشتی برای جابجایی اپ‌ها، احضار fast app switcher و پینچ ۴ انگشتی برای بازگشت به صفحه خانه اشاره کرد. به رغم اندک بودن تعداد این gestureها، بار زیادی به این ترتیب از دوش کلید خانه برداشته شده است. به خصوص با توجه به این‌که کاربران حرفه‌ای‌تر و پرکارتر معمولا این gestureها را می‌شناسند و از آن‌ها استفاده می‌کنند.

SoftwarehomeButton

 

البته اپل این کنترل‌های مبتنی بر gesture را برای آیفون عرضه نکرده است. برای دست‌یابی به چنین قابلیت‌هایی شما باید آیفون‌تان را جیلبریک کرده و اپ‌هایی نظیر Zephyr را نسب کنید. جالب است بدانید که برخی از کاربران تنها به دلیل خراب شدن کلید خانه آیفون‌شان را جیلبریک می‌کنند تا بتوانند Zephyr را نصب کنند.

امسال ممکن است با تغییرات زیادی در سخت‌افزار آیفون روبرو شویم. شاید هم همه‌چیز بی‌تغییر باقی بماند. اما یقینا تغییرات زیادی در iOS و iCloud در راه خواهد بود. دکمه خانه انجام بسیاری از عملکردهای نرم‌افزاری را در iOS بر عهده دارد، به همین دلیل فرسوده شده و از کار می‌افتد. شاید زمان رسیده باشد که آیفون هم مانند آی‌پد و حتی بهتر از آن گزینه‌های کاربردی مبتنی بر gesture را عرضه کند تا بار کاری دکمه خانه کمتر شود.

چنین کاری باعث می‌شود که کاربران معمولی به فشردن کلیدی سخت‌افزاری که به سادگی در دسترس است، ادامه دهند و کاربران حرفه‌ای‌تر و پیشرفته‌تر از روشی پیشرفته‌تر و حرفه‌ای‌تر لذت ببرند. به این ترتیب نگرانی‌های سخت‌افزاری آیفون برای کاربران معمولی کمتر شده و از سوی دیگر به ابزاری قابل‌اعتمادتر و کاراتر برای کاربران حرفه‌ای تبدیل می‌شود.

همچنین این کار باعث می‌شود که مفهوم gesture برای طیف وسیع‌تری از کاربران جا بیافتد و اگر روزی اپل تصمیم گرفت آیفون یا دستگاه کوچک‌تری را بدون دکمه خانه معرفی کند، دردسر کمتری برای مهاجرت وجود داشته باشد.

 منبع: یک پزشک/احمد شریف پور

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

یک نظر

 1. من نميدونم چرا اپل به جاي دكمه يه صفحه ي لمسي مثل ساير گوشي ها مثلا سامسونگ كه براي برگشت از برنامه يا اپي فقط با يه لمس كوچيك ميتونه خارج شه چنين چيزي طراحي نميكنه كه حداقل مشكلي براي ايفون پيش نياد..!(اينو حتما بهشون بگيد!)

  1. اگر صفحات لمسي بجاي دكمه ي فيزيكي بيان مشكلاتي مثل بيرون پريدن از برنامه بخاطر لمس اشتباه بوجود مياد. هر اشتباهي كه بقيه ي شركت ها كردن رو كه نبايد اپل انجام بده.

   1. ببین عزیزم این خیلی دلیل مسخره ای هست شما اگه دقت کنی میفهمی این مشکل همین حالا هم هست در ضمن میشه این دگمرو بالای صفحه نمایش گذاشت (اینو حتما بگید)

   2. كاملأ اين حرف شما رو قبول دارم، يه مشكلى كه من با گوشى هاى مثل سامسونگ داشتم همين بود، يعنى مرتب و كرارأ پيش ميومد كه ناخواسته بهرعلت كوچكترين تماس دست باعث بيرون پريدن از برنامه ميشود تصور كنيد در حال يه بازى تمركزى هم باشيد، حسابى اعصاب خرد كنه.
    كار اپل حرف نداره و فكر كنم به همين دليل هم ترجيح داده بجاى دكمه لمسى از همان دكمه فشارى فيزيكى استفاده كنه.

  1. اگر صفحات لمسي بجاي دكمه ي فيزيكي بيان مشكلاتي مثل بيرون پريدن از برنامه بخاطر لمس اشتباه بوجود مياد. هر اشتباهي كه بقيه ي شركت ها كردن رو كه نبايد اپل انجام بده.

 2. دکمه فیزیکی اتفاقاً بهتره،توجه کنید که دکمه های لمسی هنگامی کار میکنن که گوشی در حالت استندبای نباشه،سامسونگ هم مثلاً در مدل گلکسی نکسوس که دکمه ی فیزیکی نذاشته کار اون رو به دکمه پاور سپرده که در این حالتم احتمال خرابی دکمه پاور بسیار بیشتر از اپل میشه چون وظیفه هوم رو هم پاور انجام میده

  1. جناب اقای حامد اقا در اون صورت هم که شما میگید که راه حلشم گفتم باز هم میشه به راحتی وارد برنامه شد
   آذرباد

  2. داداش گلم توی گلکسی نکسوس ، دکمه ی پاور کار هوم رو نمیکنه بلکه سه دکمه ی back home menu بر روی نرم افزار گوشی طراحی شده ینی دکمه ها بصورت کادری دقیقن در پایین ترین نقطه ی صفحه نمایش قرار دارند… بایجازه.

 3. اقا آیفون بده؟؟؟؟؟؟خوب نخرید…مگه مجبورید؟!!!!!راستی یه چیزی!دیروز نمایندگی سامسونگ بودم به طرف میگم سرعت گلکسی s4 بیشتره یا ایفون ۴s میگه نمیشه گفت،اون اپله… این سامسونگ!!!!حالا باز بیاید ایراد بگیرید،من واقعاً قبولشون دارم،۴s از نظر طراحی و بدنه حرف نداره سرعتش و سخت افزارشم عالیه ایفون ۵هم که عالی… سرعتش واقعا خوبه،البته تفاوت سرعتش تو تستایی که من کردم با ۴s خیلی چشمگیر نیست

 4. من باید ۱ اعترافی بکنم : اونم اینه که واقعا از ایفون متنفر بودم پیش خودم میگفتم خوب این گوشی با دوربین ۵ و صدای کم و فارسی نبودنش و دردسر هایی که برای نصب برنامه داره چرا باید اینقد گرون باشه؟ گوشی هایی مثل سامسونگ و سونی وحتی هواویی باداشتن امکانات بالاتر قیمت های خیلی مناسبتری نسبت به ایفون دارند!
  ولی وقتی ایفون ۴ دوستم برای ۳ ماه دستم بود باور کنید اونقدر بهش عادت کرده بودم که دیگه بهش پس ندادم و ازش خریدمش . قابلیت های ایفون جوری نیست که قابل تعریف باشه فقط در ۱ جمله میتونم بگم باید داشته باشی که بفهمی این گوشی قابل قیاس با هیچ گوشیه دیگه ای نیست.
  به جرات میگم اگه ۱ ایفون خریدی و جیلبریگ کردی و بعد از ۳ ماه استفاده عاشقش نشدی من اسمم و عوض میکنم .
  مجتبی حسینی

   1. همونی امیری که دوبار قبل بود خیلی ازت ممنون من هم مشکل سیما وداشتم که حل شد گوشی رو داده بود دست بچه بازی میکرد بعد وقتی بهم داد دیدم گزینه تاچ هومش نیست داشتم سکته میکردم

 5. اخه نیاز نیس از اون دکمه استفاده کنی اگه نسخه ۶/۱به بالا باشه با یه حرکت از پایین صفحه از برنامه خارج میشه و اگه تو همون حالت نگهش داری میتونی برنامه های بازو ببندی مفسر محترم مثل اینکه تا حالا ایفون به دستت نگرفتی .

 6. به نظرمن اپل تونسل بعدي آيفون فكري به حال دكمه خانش كرده،اول اينكه اين دكمه قادراثرانگشت شماروتشخيص بده،دوم اين دكمه بصورت لمسيه وفقط نوارمربعي شكل روميبينيم وخبري ازدكمه گردنيست،البته اين هنوزيه شايعست.

 7. خمن الان نسخه ۶،۱ دارم اصلا نیاز نیست که اون دگمه رو استفاده بکنم چون با یه حرکت از پایین صفحه از برنامه خارج میشه و اگه ارام صفحه رو تا یک سانتیمتر ببری بالا برنامه های باز رو نشون میده میتونیی ببندی.

 8. بله اقای خلیل شما دقیقا این توییت رو گرفتی در ضمن اگر شما جیلبریک نکردبودی چی باید فکر دوست هایی رو هم کرد که یا نمیتونن یا نمیخوان جیلبریک کنن اونوقت میدونی با این اوضاع اپل و ایران چه بلایی سرشون میاد

 9. احسنت یکی پیدا شد بفهمه ما چی میگیم فقط عیب کاربران اپل اینه که نمیدونن چه اعجوبه ای دستشون هست من از ۳gsتا الان که ۵دارم استفاده کردم ولی اصلاً ازش خسته نشدم عیب اپل اینه که نمیذاره به اون یکی گوشیا فکر هم بکنی

 10. بچه ها دم سيبچه گرم جديداً برنامه هاى تپلى ميده بيرون،به App Store گفته زكّى
  با اين حساب بايد گفت(!!!!!!!!سيبچه و تمام برنامه هاش تو حلقم!!!!!!!!)

 11. Let جان…..اولا ك گلكسي نكسوس دكمه نداره اونا ك شما ميگي تاچ هستن بعدشم شما احتمالا تازگيا گوشي باز شدي منظور منو نگرفتي داشي

 12. الان آیفون ۴اس من دکمه هومش خراب شده باید کلی فشارش بدی تا برگردی به صفحه ی هوم تازه سیری هم نمیشه از طریق دکمه ی هومش باز کرد….اما آیپد رو که خریدم دیگه از بابت دکمه ی هوم نگرانی ای نداشتم..سوایپ و پینچش عالیه:D

 13. سلام
  دوستان!
  کسی میدونه چجوری میشه روی آیفون ۵ جاوا را نصب کرد؟!!!
  اصلا این امکان وجود داره؟!
  یا نرم افزار خاص یا مرورگری برای باز کردن جاوا وجود داره؟
  مرسی.

 14. علی آقا میشه لطف بفرمایید بگید از کجا میشه کلید مجازی رو فعال کرد ،سارا خانم برنامه جاوا روی سیستم عامل اپل نمیشه نصب کرد.

 15. در ضمن اگه تویت زیفر رو نصب نکنید نمیشه با کشیدن انگشت از پایین صفحه یا برنامه باز از برنامه خارج شد اگه کسی از آقایون بلده باید راهکار ارائه بده فقط نظر دادن به درد کاربران نمیخوره دوستان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن